Hands-free high definition audio output for rich sound, enhanced bass and impressive clarity for music play, gaming, webinars. Integrated boom microphone makes for better conversation on conference calls.
OVERVIEW
Aluratek's Bluetooth Wireless Stereo Headset with Boom Microphone is the perfect fit for music play, gaming, webinars, voice calling and video conferencing. The headset features advanced Bluetooth 5 technology so you can wirelessly stream audio up to 33 ft. (10m) away from your paired Bluetooth device like a smartphone, tablet, PC or Mac computer/laptop. Includes optional Bluetooth transmitter for use with computers and laptops without integrated Bluetooth.
The headset delivers hands-free convenience and produces high definition audio for rich sound with enhanced bass and impressive clarity. The adjustable boom microphone helps to make conversations on conference calls crystal clear.
ABHS02F features ultra soft cushioned ear cups and a padded over the head adjustable headband for all-day wearing comfort. The headset includes a built-in rechargeable battery for up to 27 hours of continuous talk and music play and up to 800 hours of standby time to support online meetings. Simply recharge your headset via a USB port on your computer with our included USB charging cable.
Advanced Bluetooth Technology
Wirelessly stream audio with advanced Bluetooth 5 technology up to 33 ft. (10m) away from your Bluetooth enabled smartphone, tablet, PC or Mac computer. Includes optional Bluetooth transmitter for use with computers and laptops without integrated Bluetooth.
HD Sound / Boom Mic
ABHS02F produces high definition audio for rich sound with enhanced bass and impressive clarity for music play, gaming, webinars, voice calling and video conferencing. The adjustable boom microphone makes for better conversation on conference calls.
Wired Connectivity
Bluetooth not an option? You can use the included 3.5mm audio cable for a direct connection to a computers, laptop, iPod, MP3 player or any device with a standard 3.5mm headphone jack.
Rechargeable Battery
Includes a built-in lithium-ion rechargeable battery for up to 27 hours of continuous talk and music play and up to 800 hours of standby time. The battery charges in 2-3 hours via a USB port with the included USB charging cable.
Easy On-Ear Controls
Easy to reach multifunction button makes it convenient to answer /end / reject phone calls, pair to Bluetooth devices and to power ON / OFF. Also features volume control , music play / pause, change music tracks, mic mute / unmute.
(note: hands free talking only works when paired with a smartphone.)
Designed For Comfort
Ultra soft cushioned ear cups and a padded over the head adjustable headband makes for a comfortable all day fit. The boom mic can be adjusted to the prefect level of your voice and can rotate up to 270 degrees so you can place the mic on either side of your head.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Circumaural design features Bluetooth wireless technology for seamless connectivity and immersive sound
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Enjoy the best of both worlds with the Wired/Wireless connectivity option for flexible usage
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 33 ft for flexible use
- Get rid of tangles and enjoy your music with these wireless Bluetooth headset
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 200 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Aluratek |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Distance | 33 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 200 Hz |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Aluratek, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |













