Touch x Ultrawide
A desktop experience unlike any other, Aspekt Ultrawide Touch combines the expansive multitasking potential of our Edge Ultrawide Monitors with the seamless touchscreen of our Aspekt Touch monitors.
Intuitive Touchscreen for Mac and Windows
Aspekt's precision touchscreen lets you tap, pinch, swipe and use all your favourite multitouch shortcuts from your tablet or phone on Windows or Mac.
Precision Touchscreen for Digital Creatives
When paired with our ALOGIC Active Stylus' 4096 levels of pressure sensitivity, Aspekt Touch transforms into a 34" sketchpad ideal for sketching, painting or marking up documents like architectural diagrams.
Touch Designed for Professionals | Architecture
With the aid of our ALOGIC Active Stylus, Aspekt Ultrawide Touch lets you sketch expansive designs or mark-up even the widest plans.
Content Creation
Aspekt Ultrawide's 21:9 screen is perfect for tapping out new tracks in Ableton, rearranging clips in Adobe Premiere.
Data Analysis
From social analytics to deep database analysis, Aspekt's ultrawide touchscreen empowers you to explore your data sets in exciting new ways.
Securities Trading
Aspekt's ultrawide touchscreen lets you zoom in from the macro view with intuitive gestures to quickly bring up the details that matter most.
Ergonomic Fold Stand
Our innovative Aspekt Fold Stand smoothly lowers Aspekt's ultrawide screen folds down to your desk for drawing or taking notes, then raises back up for everyday use.
Connect The Dots in UWQHD
Aspekt Ultrawide's high resolution 3440x1440 screen helps you see the full picture of your current project, whether that means the full breadth of a blueprint, more columns in Excel or extra scenes in Final Cut Pro.
Multitasking Made Easy
Designed to replace two monitors with a single expansive touchscreen, Aspekt Ultrawide makes multitasking quick and easy. Just reach out and drag your windows to either end of the screen and watch them all neatly tile together.
Colours You Can Rely On
Designed to meet the demands of photographers, videographers, illustrators and designers, Aspekt's screen boasts strong colour gamut coverage (100% sRGB, 94% DCI-P3 ) with an average Delta E < 2, resulting in a wide range of true-to-life colours for digital or print.
Two Monitors, One Cable
Aspekt empowers you to connect to your ultimate workstation with just a single cable, thanks to its support for Daisy Chaining on Windows.
Simply connect your Windows computer to Aspekt via USB-C or DisplayPort and you can directly connect Aspekt to one additional 4K or 2x QHD displays.
Accessories Made Accessible
Aspekt has USB ports built into its side for everyday access, while another two are tucked away behind the monitor for long-term accessories.There's even a USB-C port on top of the monitor for connecting to our Illuminate Light Bar with 4K Webcam.
The World's First 150W Charging Monitor
The heart of your office, Aspekt doesn't just double as a docking station, it also functions as a 150W USB charging station, offering 90W charging for your laptop, 30W USB-C charging for a tablet, 15W USB-C charging a phone, and 3x5W USB charging for lower powered accessories, such as styluses, AirPods or webcams.
Snap-on Stylus
Aspekt's magnetic stylus holder ensures your ALOGIC Active Stylus (sold separately) is always within arm's reach.
- Enjoy vibrant visuals and responsive interaction with the advanced uw-qhd, led touchscreen monitor LED touchscreen
- Capacitive touchscreens respond only to conductive input like a charged stylus or human skin for precise control
- LED backlight enhances color range and contrast for lifelike visuals and smooth touch navigation
- The 400 Nit brightness ensures clear, consistent visuals for smooth and accurate touch response
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- Features HDMI input for seamless connection with PCs, Blu-ray players, and advanced gaming consoles for high-quality visuals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Alogic |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 34" |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Screen Mode | UW-QHD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 14 ms |
| Maximum Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 94% DCI-P3 |
| Pixel Per Inch (PPI) | 109 |
| Response Time Details | 14 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Voltage Current | 8 A |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 32.30 lb |
| Stand Weight | 12.24 lb |
| Height with Stand | 19.29" |
| Depth with Stand | 13.19" |
| Width with Stand | 32.48" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Bezel Finishing | Matte |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Alogic |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Daisy Chain | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Stand Included | No |



























