AH 22
SUSTAINABLE SUPER LIGHT-WEIGHT HEADSET FOR VARIOUS COMMUNICATION SCENARIOS
Applications
Ideal for call centers, office environments and VoIP calls
Audio Quality
Reliable HD audio quality with neodymium speakers Advanced noise cancellation for crystal clear audio qualityHearing Protection
Hearing protection against sounds above 118 dBA
Ergonomic Design
Super-soft and large foam ear cushions provide high comfort, while a 330° extendible boom arm allows for precise positioning
Proven Durability
The headset you can count on for the long-term. Features reinforced metalwork with proven durability.
Overview
Aries 22
The Aries 20 Series consists of 4 headset models, each optimized for varied scenarios such as large call centers, financial services, online education, and UC services. The Aries 20 Series is carefully refined in its audio quality and industrial design. Your business communication can benefit from its industry-leading performance and great cost efficiency.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- These supra-aural Aries offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The AH 22 U headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- USB Type A host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 100 Hz6.80 kHz for accurate sound reproduction
- Ergonomic Design feature for improved reliability, ensuring consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Alcatel-Lucent |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Pressure Level (A-Weigh | 118 dB(A) |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Driver Size | 1.10" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Alcatel-Lucent |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 7.87 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |

