Affordable headset for daily communication
The Alcatel-Lucent Enterprise Aries 10 headset offers a rich communication experience with super lightweight and good quality. Mono and Duo set with different interfaces are suitable for various communication scenarios, large call center, office applications, VOIP applications etc.
Clear voice?high-definition speakers, focus on voice frequency to improve voice quality.
Noise-cancelling?noise cancelling microphone reduces background noise and interference, highlights your voice and improve call quality.
Large earpiece?the headset is designed with large earpiece, aiming to reduce the pressure on your ear.
Super light-weight?mono set?50g, Duo set?65g. headset is suitable for long-term wearing.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- These supra-aural Aries offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The AH 12 G headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Features RJ-9 connector for robust, uninterrupted performance during extended sessions
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 100 Hz10 kHz for accurate sound reproduction
- Noise cancellation provides clear hearing even in loud environments for better focus and communication
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Alcatel-Lucent |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Pressure Level (A-Weigh | 118 dB(A) |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Driver Size | 1.10" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Alcatel-Lucent |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | RJ-9 |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.27 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |

