Affordable headset for daily communication
The Alcatel-Lucent Enterprise Aries 10 headset offers a rich communication experience with super lightweight and good quality. Mono and Duo set with different interfaces are suitable for various communication scenarios, large call center, office applications, VOIP applications etc.
Clear voice?high-defnition speakers, focus on voice frequency to improve voice quality.
Noise-cancelling?noise cancelling microphone reduces background noise and interference, highlights your voice and improve call quality.
Large earpiece?the headset is designed with large earpiece, aiming to reduce the pressure on your ear.
Super light-weight?mono set?50g, Duo set?65g. headset is suitable for long-term wearing.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- These supra-aural Aries offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The AH 11 G headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Features RJ-9 connector for robust, uninterrupted performance during extended sessions
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 100 Hz10 kHz for a full-spectrum listening experience
- Ergonomic Design feature designed for your convenience, making usage simple and hassle-free
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Alcatel-Lucent |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Pressure Level (A-Weigh | 118 dB(A) |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Driver Size | 1.10" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Alcatel-Lucent |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | RJ-9 |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.27 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |

