Balanced sound that's music to your ears
Made with 2-way speakers, the Samsung Type-C Headphones offer rich audio that comes through clear and balanced. The technology is tuned by AKG, so you get pro-grade sound quality.
Designed for easy, comfortable listening
Crafted with lightweight materials, each earbud is designed to sit comfortably in your ears so you can tune out the world with your music - just choose from the included eartip options to get the right fit. And the fabric cable prevents the headphones from getting tangled up in your bag or pocket.
- Delivers exceptional sound quality with maximum efficiency and reliance
- Hear music from your favorite musicians with these earbuds design earset
- The EO-IC100 earset provides plenty of freedom with wired connectivity
- Select music and videos on your portable devices and answer your phone calls with the in-line microphone
- USB Type C host interface ensures dependable data transfer for maximum efficiency
- Immense yourself in quality sound with this stereo earset
- Fits cozily in your ears for extended periods of comfortable listening
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 20 Hz-20 kHz
- Comfortable feature for better usability and increased efficiency
- Phone application/usage for maximum productivity with convenience and ease
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | On-cable |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | No |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |