UNO-220 is designed for customers using Raspberry Pi 4 (RPi 4) single-board computers (SBCs) in IoT applications. Featuring a system-image OS equipped micro SD card, an RPi 4 HAT I/O board, additional RS-232/485 GPIOs, and an RTC battery backup for precise time keeping; the UNO-220 industrial-grade chassis transforms RPi 4 into a more ruggedized gateway ideal for rapid prototyping in shop floor environment.
- Protect your Raspberry Pi device from dust and temperature extremes.
- Industrial-grade gateway kit provides Raspberry Pi-ready solutions for rapid prototyping
- Industrial grade I/O board for RS-232/485 and GPIO extension
- Integrated with PoE funciton allows users to power Raspberry Pi4 via an Ethernet cable
- Battery-backed RTC enabling fail-safe time keeping
- Built-in TPM function provides robust protection for critical data
- Included OS enables RPi identification of UNO-220, and automatically configures GPIOs and drivers for the board
- Supports wall-mount and DIN rail installation for industrial applications
- LED indicator for more easier mentanence
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advantech Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Number of PoE (RJ-45) Ports | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Stand Mount |
| Mount Surface | Wall |
| General Features | |
|---|---|
| Recommended Usage | Commercial |
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Connector Type | Micro HDMI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Relative Humidity (No | 95% |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Ingress Protection Rating | IP40 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.