The modular industrial monitors, constructed by the powerful combination of Display Modules, Monitor Boxes and I/O Modules, extend the functionality of classical industrial monitors. The flexible modularized design, equipped with the powerful FPM-M700 I/O modules, allows users to change the video interface according to their usage demands. Additionally, unlike traditional industrial touch monitors that can only support controllers in a one-to-one capacity, the FPM series monitors can support two controllers simultaneously. Moreover, with the inclusion of Picture-in-Picture (PiP) technology, users can easily change the display layout and switch between units that need operating.
The FPM-7002 model also supports Advantech's iLINK technology, a long-distance data transmission solution. This technology is designed to resolve issues of touch signal degradation. The optional Wi-Fi and NFC features also allow users to flexibly configure the monitor systems.
- Industrial-grade LED LCD with a lifespan of 50,000 hours
- Modular design enables fliexible configuration of video interfaces (HDMI, DP) and long distance transmission (iLink)
- Display modules available in various sizes with projected capacitive or 5-wire resistive touch control
- Front-facing iKey for OSD buttons
- Capability of controlling 2 modular PCs simultaneously via FPM-M700 I/O modules
- Supports Picture-in-Picture technology
- IP66-rated front panel protects against water and dust
- Supports a signal transmission distance of up to 100 m with iLINK technology
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advantech Co. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Brightness | 350 Nit |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 70 W |
| Operating Power Consumption | 25 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mount Type | Desk Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 131°F (55°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 90% (Non-condensing) |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP66 |