Advantech's modular display BE series offers various display modules ranging between 12.1" and 21.5" inches in size to go with selections of computing boxes (TPC-B300/TPC-B510/ TPC-B610) for multiple configurations that can be flexibly adapted to various scenarios. Modular display series are equipped with industrial grade LCD and Projected Capacitive touch screens, providing the best user experience and reliable operation. The modular design ensures flexible configuration and easy maintenance/upgrades. Its robust enclosure is equipped with a die-cast aluminum alloy front bezel and IP66 rating for protection from dust and water ingress.
- Modular front display design in three application-based module categories, enabling flexible configurations
- Front panel module with P-CAP multi-touch sensor available in various sizes
- Front panel module with 5-wire resistive touch control available in FPM-D12T-BE
- Industrial-grade LED LCD
- System status LED indicators in front panel
- IP66-rated front panel and panel mount
- Rear mounted computing box or monitor box module is compulsory to activate display module
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advantech Co. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 17" |
| Viewable Screen Size | 17" |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Screen Mode | SXGA |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Brightness | 350 Nit |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mount Type | Panel Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | -4°F (-20°C) to 140°F (60°C) |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP66 |