In IIoT and Industry 4.0, more and more customers need data to be visualized to help process management and decision making. The FPM-715W/FPM-721W/FPM-724W are industrial-grade,widescreen monitor with sleek, simple lines and a true-flat touchscreen. Equipped with P-CAP 10-point multi-touch control and an IP66-rated front bezel,FPM-715W series is specifically designed for industrial applications. Moreover, FPM-715W/FPM-721W support a wide operating temperature range (-20 ~ 60 °C/-4 ~ 140 °F) and various mount options to make these monitors ideal for factory and machine automation display applications.
- Enjoy vibrant visuals and responsive interaction with the advanced full hd, led touchscreen monitor LED touchscreen
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- Projective Capacitive technology allows touch with bare fingers or thin gloves for flexibility in medical and industrial use
- LED backlight technology reduces power use and hazardous materials for eco-friendly performance
- The 350 Nit brightness ensures clear, consistent visuals for smooth and accurate touch response
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- HDMI connectivity supports HD devices like gaming consoles, laptops, and cameras for an ultimate high-definition experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advantech Co. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Brightness | 350 Nit |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Active Display Area (H x V) | 23.10" x 14.30" |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Glass Hardness | 7H |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP66 |