Advantech ThinManager compatible industrial thin clients exclusively integrate with ThinManager® software and are verified for ThinManager distributed applications. The thin clients are used to display content delivered from a remote ThinManager server. Multiple thin clients set up across the plant or facility with various roles and all maintained by the ThinManager server. All content remains on the server so downtime is reduced in the event of a failure. ESRP-CMS-U238V2 is ThinManager Ready Compact IoT Edge Computer with Intel® Core™ i and four displays (HDMI *1, DP*1, USB Type-C*2).
- Fanless Multi-display Industrial Thin Client with wide operating temperature range from -20 to 60°C
- Verified with ThinManager, ThinManager BIOS enabled
- Multiple displays (HDMI*1, DP*1, USB Type-C*2)
- ThinManager ready for firmware package 13.2.0-9.4 or later; TermCap 9.13.2.101 for ThinManager 11.2 and earlier; or TermCap2 13.2.101 for ThinManager 12.0 and later
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advantech Co. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-1215UE |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 84 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Number of Serial Ports | 2 |