Model BB-SDI18-5-U-P5 is a 15W desktop AC-DC power supply with C14 inlet designed to meet US DoE Level VI efficiency standards in addition to the more stringent EU CoC Tier 2 requirements. Featuring a range of safety approvals and no-load power consumption less than 0.075 W, this desktop power adapter keeps you one step ahead of the latest power regulations
- Up to 18 W continuous power
- No-load power consumption < 0.075 W
- Universal input voltage range
- Over voltage, over current, and short circuit protections
- IEC 62368-1 and 60950-1 compliant
- DoE Level VI and CoC Tier 2 compliant
- UL/cUL, GS, PSE safety approvals
- Limited Power Source (LPS) rated
- RoHS, REACH compliant
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advantech Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage Detail | 5 V DC @ 3 A |
| Output Power | 15 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.