Model BB-PS12VLB-INT-MED is a medical-grade, 12 Vdc power supply with a locking barrel plug for secure connections. It features 100-240 Vac input voltage (50-60 Hz) and 12 Vdc output. 4 kV isolation protects sensitive equipment from surges. Included international adapter blades allow connection anywhere in the USA, EU, Australia, UK or Canada.
- 100 - 240 Vac, 50 - 60 Hz input
- 12 Vdc constant voltage output
- Medical grade
- Locking barrel plug
- 4 kV isolation
- Regulated switchmode AC-DC
- International input blades (included)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advantech Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Maximum Output Current | 2.08 A |
| Maximum Output Power | 25 W |
| Appearance | |
|---|---|
| Material Family | Plastic |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

