- Provides optimized pattern coverage with 617 MHz - 960 MHz operating frequency range
- This antenna is an excellent choice for cellular network
- Operates at 1 dB gain
- Receive signals from multiple directions with this omnidirectional antenna
- Antenna can be mounted as screw mount
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advantech Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Antenna Type | Dome |
| Voltage Standing Wave Ratio ( | 3.7:1 |
| Antenna Gain (Isotropic) | 4.7 dBi |
| Antenna Gain | 1 dB |
| Frequency Band Type | RF |
| Audio | |
|---|---|
| Directivity | Omni-directional |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Screw Mount |
| Diameter | 3.78" |
| Appearance | |
|---|---|
| Mast Material | Aluminum Alloy |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Frequency Range | 5150 MHz - 5925 MHz |
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Connector Type | SMA |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.