This product is a 120 watts AC to DC adapter for use in Communication Systems & PoE Systems that have a high wattage demands. This adapter operates at 90 to 264 VAC input voltage
- Certified with IEC 62368-1 & CB 60950-1
- Meets USA EISA 2007
- Meets Energy Efficiency DOE Level VI
- Meets Code of Conduct Version 5 Tier 2
- Supports surge 6KV
- High Reliability
- Over Current Protection, Over Temperature Protection, and Over Voltage Protection
- With PFC Circuit
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advantech Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 54 V DC |
| Maximum Input Current | 1.80 A |
| Maximum Output Current | 2.22 A |
| Maximum Output Power | 120 W |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 63 Hz |
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.