Model SDR-120-24 power supply is enclose in a DIN rail mountable case with touch-guard screw terminals and features universal input, single output, power-on LED display, built-in active PFC function, DC OK relay contact and peak load capability. The power supply protects against short circuit, overvoltage and overload by current limiting (hiccup after 3s).
- High efficiency 91%, low power dissipation
- 150% peak load capability
- Built-in active PFC function, PF>0.93
- Protections: Short-circuit, Overload, Over-voltage, Over-temperature
- Free air convection cooling
- DIN rail mountable, TS-35/7.5 or 15
- UL508 approved (industrial control equipment)
- EN61000-6-2 (EN50082-2) industrial immunity level
- Built-in DC OK relay contact
- 100% full-load, burn-in test
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advantech Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 370 V DC |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Output Current | 5 A |
| Efficiency | 91% |
| Output Voltage Detail | 24 V DC @ 5 A |
| Output Power | 120 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIN Rail |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.