The Xtream™ H4 Stereo Headset with Microphone are designed to prevent interruption in an open environment such as a call center, conference room, customer/tech support station, and clerk's desk. The dual 3.5mm connectors work directly with your computer through the microphone and headphone input ports. The built-in omnidirectional microphone picks up sound reliably. The flexible shaft allows you to adjust the microphone's position for optimal performance.
- Dual 3.5 mm Connectors: The dual 3.5mm connectors allow the headset to work directly with your computer through direct plug and play.
- Volume Control: With the conveniently located volume control, you can easily adjust the volume at your fingertips.
- Built-in Microphone: The built-in microphone is omnidirectional which picks up sound with reliability and is flexble which allows you to adjust the position for optimal performance.
- Comfortable Fit & Wear: The earcups and headband are adjustable to ensure the perfect fit, while the custom padding provides a soft comfortable fit.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Adesso |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | No |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 105 dB |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Packing | Blister |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























