This is a dual-port 5V 3.4A black USB wall charger. It plugs into any standard US AC 100/240V wall plug and allows for simultaneous charging of multiple devices include tablets, phones and many others. Our adapters are backed by a 3 year warranty and are guaranteed to work the first time.
- Good power efficiency and comparatively light weight
- 3.40 A current helps your device charge quickly
- AC Adapter provide a complete solution for your tablet PC on the road while providing the fastest charging speed
- AC Adapter with 120 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- Delivers constant 5 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Current | 3.40 A |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
AddOn Wall Plug to 2x USB 5v 3.4A for US Black - This is a dual-port 5V 3.4A black USB wall charger. It plugs into any standard US AC 100/240V wall plug and allows for simultaneous charging of multiple devices include tablets, phones and many others. Our adapters are backed by a 3 year warranty and are guaranteed to work the first time.
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















