This is a USB 3.1 Type (C) AC 18W Black Wall Charger. Our powered cables are backed by a 3 year warranty and are guaranteed to work the first time.
- It supplies continuous power to your gadgets
- 3 A current helps your device charge quickly
- 18 W maximum output power for optimal performance with maximum feasibility
- Delivers 5 V DC to ensure that your device is always ready to use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Output Voltage | 12 V DC |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Maximum Output Power | 18 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
AddOn Wall Charger 1X USB-C 3.1 5V at 3A, 9V at 2A, or 12V at 1.5A 18W total, Black - This is a USB 3.1 Type (C) AC 18W Black Wall Charger. Our powered cables are backed by a 3 year warranty and are guaranteed to work the first time.
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















