This is a 5V 1.5A black USB wall charger. It plugs into any standard US AC 100/240V wall plug and allows for easy charging of tablets, phones and many other devices. Our adapters are backed by a 3 year warranty and are guaranteed to work the first time.
- Power up your portable devices with the constant voltage supply
- 1.50 A current enables your device recharge quickly
- Tablet PC device supported for better reliance and optimal performance
- AC Adapter with 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- Delivers constant 5 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Current | 1.50 A |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
AddOn Wall Charger 1X 2USB-A 2.0 5v 1.5A, Black - This is a 5V 1.5A black USB wall charger. It plugs into any standard US AC 100/240V wall plug and allows for easy charging of tablets, phones and many other devices. Our adapters are backed by a 3 year warranty and are guaranteed to work the first time.
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















