This Supermicro MEM-DR516L-SL01-UN48 Compatible 16GB DDR5-4800MHz Unbuffered Single Rank x8 1.1V 288-pin DIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 4800 MHz memory speed with CL40 latency will run them smoothly
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with 16 GB of memory that effortlessly manages them
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
- 1 x 16GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL40 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- UDIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL40 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | UDIMM |
| Thickness | 300 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.