This QNAP® RAM-8GDR4A0-UD-2400 compatible 8GB DDR4-2400MHz single rank x8 unbuffered 1.2V 288-pin CL15 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2400 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- DIMM 8 GB memory allows you to have more programs open at a time
- 288-pin DDR4-2400/PC4-19200 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 8GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL15 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Computer device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 288-pin and 8 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

