This Panasonic® CF-WMBA802G compatible 2GB DDR2-800MHz Dual Rank Unbuffered 1.8V 200-pin CL6 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 800 MHz speed with CL6 latency is enough to run heavy software smoothly while surfing web with dozens of tabs open
- 2 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR2 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 2GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 200-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL6 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Notebook device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 200-pin and 2 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum u
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Memory Speed | 800 MHz |
| Memory Standard | DDR2-800/PC2-6400 |
| Memory Voltage | 1.80 V |
| Number of Modules | 1 x 2GB |
| Number of Pins | 200-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL6 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SoDIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
AddOn Panasonic® CF-WMBA802G Compatible 2GB DDR2-800MHz Unbuffered Dual Rank 1.8V 200-pin CL6 SODIMM - For Notebook - 2 GB (1 x 2GB) - DDR2-800/PC2-6400 DDR2 SDRAM - 800 MHz Dual-rank Memory - CL6 - 1.80 V - Non-ECC - Unbuffered - 200-pin - SoDIMM - Lifetime Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.