Oracle-Sun 7100790 Compatible Factory Original 8GB DDR3-1600MHz Registered ECC Dual Rank x4 1.35V 240-pin RDIMM
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1600 MHz memory speed with registered signal will run them smoothly
- 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- 240-pin-pin DDR3 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 8GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 240-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL11 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- RDIMM form factor with 240-pin and 8 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | RDIMM |
| Thickness | 300 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
AddOn Oracle-Sun® 7100790 Compatible Factory Original 8GB DDR3-1600MHz Registered ECC Dual Rank x4 1.35V 240-pin RDIMM - 8 GB (1 x 8GB) - DDR3-1600/PC3-12800 DDR3 SDRAM - 1600 MHz Dual-rank Memory - CL11 - 1.35 V - ECC - Registered - 240-pin - RDIMM - Lifetime Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

