This is an MSA Compliant 45W 20V at 2.25A USB-C laptop power adapter specifically designed for most notebooks with a USB-C power connector. Our power adapters are 100% tested and compatible with the intended systems.
- Whenever needed keep your devices powered and operational
- 2.25 A helps your device charge quickly
- Up to 45 W maximum power output
- Power Adapter provides a trouble-free charging solution with reliable, feasible connectivity for your notebook
- USB Type-C interface allows quick transmission of data, dependable charging at a higher rate for your convenience
- Delivers 20 V DC to ensure that your device is always ready to use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Connectors Detail | NEMA 5-15P-Male |
| Output Voltage | 20 V DC |
| Maximum Output Current | 2.25 A |
| Maximum Output Power | 45 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| USB Standard | USB 3.1 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

