This is an industry standard 400GBase-CU QSFP-DD 400G to 4xQSFP56 100G PAM-4 direct attach cable that operates over passive copper with a maximum reach of 3.0m (9.8ft). It has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This direct attach cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
- Allows you to access all of the networked data, swiftly and securely
- Features QSFP-DD cable type for optimal performance and better dependability
- Passive feature for your convenience and ease of usage
- Fully compatible with network devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.50" |
| Shipping Width | 9" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 400 Gbit/s |
| Maximum Distance | 118.11" |
| Manufacturer | AddOn |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 9.80 ft |
| Cable Type | QSFP-DD |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | QSFP-DD Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP-DD Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | QSFP56 Network - Female |
| Connector on Second End Details | 4 x QSFP56 Network |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Material | Copper |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
AddOn MSA and TAA Compliant 400GBase-CU QSFP-DD 400G to 4xQSFP56 100G PAM-4 Direct Attach Cable (Passive Twinax, 3m) - 9.80 ft QSFP-DD/QSFP56 Network Cable for Network Device - First End: QSFP-DD Network - Second End: 4 x QSFP56 Network - 400 Gbit/s - Patch Cable - 1 - TAA Compliant
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















