This Lenovo 57Y4390 Compatible Factory Original 2GB DDR3-1333Mhz Unbuffered Dual Rank x8 1.5V 240-pin UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 1333 MHz speed for smooth computer performance
- UDIMM 2 GB memory smoothly executes complex apps and games
- DDR3-1333/PC3-10600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 2GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 240-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- Desktop PC device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- UDIMM form factor with 240-pin and 2 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 2GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | UDIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.