This Lenovo® 4X70R38787 Compatible Factory Original 8GB DDR4-2666MHz Unbuffered Single Rank x8 1.2V 288-pin CL19 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2666 MHz speed with CL17 latency for smooth computer performance
- DIMM 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL17 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Desktop PC device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 8 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















