This Lenovo® 4X70J32868 Compatible Factory Original 16GB DDR3-1600MHz Dual Rank x8 1.35V 204-pin CL11 SO-DIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1600 MHz memory speed with CL11 latency will run them smoothly
- 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- 204-pin-pin DDR3-1600/PC3-12800 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 16GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 204-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL11 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Notebook device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 204-pin and 16 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing provides reliabl
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 204-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 16GB DDR3 SDRAM Memory Module |
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















