Lenovo 4X70G88311 Compatible Factory Original 32GB DDR4-2133MHz Registered ECC Dual Rank x4 1.2V 288-pin RDIMM
- RAM Module offers enhanced memory with maximum productivity
- Up to 2133 MHz speed with registered signal for playing the latest games and using heavy software
- 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- 288-pin DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 32GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL15 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- RDIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing provides increased processing power to allow maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | RDIMM |
| Thickness | 300 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.