This Lenovo 4X70G78061 compatible 8GB DDR4-2133MHz single rank registered ECC 1.2V 288-pin CL15 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2133 MHz memory speed with registered signal will run them smoothly
- 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- 288-pin DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 8GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL15 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- RDIMM form factor with 288-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Registered signal processing allows high speed and accuracy to allow maximum reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | RDIMM |
| Thickness | 300 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
AddOn Lenovo® 4X70G78061 Compatible Factory Original 8GB DDR4-2133MHz Registered ECC Single Rank x4 1.2V 288-pin CL15 RDIMM - For Server - 8 GB (1 x 8GB) - DDR4-2133/PC4-17000 DDR4 SDRAM - 2133 MHz Single-rank Memory - CL15 - 1.20 V - ECC - Registered - 288-pin - RDIMM - Lifetime Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

