Lenovo 43R2036 Compatible Factory Original 4GB DDR3-1066MHz Registered ECC Dual Rank x4 1.5V 240-pin CL17 RDIMM
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1066 MHz speed with CL17 latency is enough to run heavy software smoothly while surfing web with dozens of tabs open
- RDIMM 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR3-1066/PC3-8500 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 4GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL17 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- RDIMM form factor with 240-pin and 4 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Registered signal processing allows high speed and accuracy to allow maximum reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1066 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1066/PC3-8500 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | RDIMM |
| Thickness | 300 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.