This Industry Standard 8GB DDR3-1333MHz dual rank registered ECC 1.5V 240-pin CL9 factory original very low profile RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1333 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- RDIMM 8 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR3-1333/PC3-10600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL9 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- RDIMM form factor with 240-pin and 8 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL9 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | RDIMM |
| Thickness | 300 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 8 GB DDR3 SDRAM Memory Module |
AddOn JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR3-1333MHz Registered ECC Dual Rank 1.5V 240-pin CL9 Very Low Profile RDIMM - For Server - 8 GB (1 x 8GB) - DDR3-1333/PC3-10600 DDR3 SDRAM - 1333 MHz Dual-rank Memory - CL9 - 1.50 V - ECC - Registered - 240-pin - RDIMM - Lifetime Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

