This Industry Standard 8GB DDR2-667MHz dual rank fully buffered ECC 1.8V 240-pin CL5 factory original FBDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung®, Micron®, or Hynix®). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- 667 MHz of memory speed makes your computer great at multitasking
- DIMM 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- DDR2 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL5 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 240-pin and 8 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Fully Buffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Memory Speed | 667 MHz |
| Memory Standard | DDR2-667/PC2-5300 |
| Memory Voltage | 1.80 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL5 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Fully Buffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
AddOn JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR2-667MHz Fully Buffered ECC Dual Rank 1.8V 240-pin CL5 FBDIMM - For Server - 8 GB (1 x 8GB) - DDR2-667/PC2-5300 DDR2 SDRAM - 667 MHz Dual-rank Memory - CL5 - 1.80 V - ECC - Fully Buffered - 240-pin - DIMM - Lifetime Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















