This Industry Standard 16GB DDR4-2400MHz dual rank unbuffered ECC 1.2V 288-pin CL15 factory original UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2400 MHz speed with CL15 latency for playing the latest games and using heavy software
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with UDIMM 16 GB of memory that effortlessly manages them
- 288-pin DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL15 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- UDIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accu
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | UDIMM |
| Thickness | 300 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.