This Industry Standard 4GB DDR4-2666MHz Single Rank Unbuffered 1.2V 288-pin CL17 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- DIMM form factor with 288-pin and 4 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
- RAM Module is the single answer to all your desired and heavy-duty application memory needs
- Up to 2666 MHz speed with unbuffered signal and CL17 latency for playing the latest games and using heavy software
- 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 4GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL17 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Desktop PC device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
AddOn JEDEC Standard 4GB DDR4-2666MHz Unbuffered Single Rank x8 1.2V 288-pin CL17 UDIMM - 4 GB (1 x 4GB) - DDR4-2666/PC4-21300 DDR4 SDRAM - 2666 MHz Single-rank Memory - CL17 - 1.20 V - TAA Compliant - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















