This Industry Standard 4GB DDR4-2666MHz Single Rank Unbuffered 1.2V 260-pin CL19 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2666 MHz speed with unbuffered signal and CL19 latency for smooth computer performance
- 4 GB memory smoothly executes complex apps and games
- DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 4GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 260-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL19 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- SODIMM form factor with 260-pin and 4 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL19 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SoDIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
AddOn JEDEC Standard 4GB DDR4-2666MHz Unbuffered Single Rank x8 1.2V 260-pin CL19 SODIMM - 4 GB (1 x 4GB) - DDR4-2666/PC4-21300 DDR4 SDRAM - 2666 MHz Single-rank Memory - CL19 - 1.20 V - Non-ECC - Unbuffered - 260-pin - SoDIMM - Lifetime Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

