This Industry Standard 32GB (2x16GB) DDR4-2400MHz Dual Rank Unbuffered 1.2V 260-pin CL15 SODIMM kit is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2400 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- SODIMM 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- 260-pin DDR4-2400/PC4-19200 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 2 x 16GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 260-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL15 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Computer device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 260-pin and 32 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SoDIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
AddOn JEDEC Standard 32GB (2x16GB) DDR4-2400MHz Unbuffered Dual Rank x8 1.2V 260-pin CL15 SODIMM - 32 GB (2 x 16GB) - DDR4-2400/PC4-19200 DDR4 SDRAM - 2400 MHz Dual-rank Memory - CL15 - 1.20 V - Non-ECC - Unbuffered - 260-pin - SoDIMM - Lifetime Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

