This Industry Standard 2GB (2x1GB) DDR-400MHz Dual Rank Unbuffered 2.5V 184-pin CL3 UDIMM kit is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- 400 MHz memory speed with unbuffered signal for great multitasking capability
- 2 GB memory allows you to have more programs open at a time
- 184-pin DDR SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 2 x 1GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 184-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL3 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 184-pin and 2 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR SDRAM |
| Memory Speed | 400 MHz |
| Memory Standard | DDR-400/PC-3200 |
| Memory Voltage | 2.50 V |
| Number of Modules | 2 x 1GB |
| Number of Pins | 184-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL3 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











