- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 5600 MHz speed with unbuffered signal and CL40 latency for smooth computer performance
- DIMM 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL40 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Desktop PC device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL40 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













