This Industry Standard 16GB DDR4-3200MHz Single Rank Unbuffered 1.2V 288-pin CL17 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed with CL17 latency will run them smoothly
- 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL17 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- UDIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | UDIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.