This Industry Standard 16GB DDR4-2666MHz Dual Rank Unbuffered Non Ecc 1.2V 288-pin CL17 DIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- RAM Module offers enhanced memory with maximum productivity
- Up to 2666 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- 288-pin DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 16GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL17 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Computer device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















