This Industry Standard 16GB DDR4-2666MHz single rank unbuffered ECC 1.2V 288-pin CL19 factory original UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung?', Micron?', or Hynix?'). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2666 MHz speed with CL19 latency for smooth computer performance
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with 16 GB of memory that effortlessly manages them
- 288-pin DDR4-2666/PC4-21333 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 16GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL19 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21333 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL19 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
AddOn JEDEC Standard 16GB DDR4-2666Mhz Unbuffered ECC Single Rank x8 1.2V 288-pin CL19 UDIMM - 16 GB (1 x 16GB) - DDR4-2666/PC4-21333 DDR4 SDRAM - 2666 MHz Single-rank Memory - CL19 - 1.20 V - ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













