This Industry Standard 16GB DDR4-2400MHz Dual Rank Unbuffered 1.2V 260-pin CL15 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2400 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with 16 GB of memory that effortlessly manages them
- 260-pin DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 16GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 260-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL15 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- SODIMM form factor with 260-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SoDIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 16 GB DDR4 SDRAM Memory Module |
AddOn JEDEC Standard 16GB DDR4-2400MHz Unbuffered Dual Rank x8 1.2V 260-pin CL15 SODIMM - 16 GB (1 x 16GB) - DDR4-2400/PC4-19200 DDR4 SDRAM - 2400 MHz Dual-rank Memory - CL15 - 1.20 V - Non-ECC - Unbuffered - 260-pin - SoDIMM - Lifetime Warranty
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

