This Industry Standard 16GB DDR4-2400MHz Dual Rank Unbuffered 1.2V 260-pin CL15 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2400 MHz memory speed with unbuffered signal will run them smoothly
- SODIMM 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- DDR4-2400/PC4-19200 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 260-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL15 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Desktop PC device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 260-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.