This Industry Standard 16GB DDR4-2133MHz Dual Rank Unbuffered Non Ecc 1.2V 288-pin CL15 DIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2133 MHz memory speed will run them smoothly
- DIMM 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- DDR4-2133/PC4-17066 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL15 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Workstation device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17066 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







