This Industry Standard 16GB DDR3-1600MHz Dual Rank Unbuffered 1.35V 204-pin CL11 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1600 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- 204-pin-pin DDR3-1600/PC3-12800 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 204-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL11 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Desktop PC device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 204-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 204-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 16GB DDR3 SDRAM Memory Module |
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















