This Industry Standard 16GB (2x8GB) DDR3-1600MHz Dual Rank Unbuffered 1.5V 240-pin CL11 UDIMM kit is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1600 MHz memory speed with unbuffered signal and CL11 latency will run them smoothly
- 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- DDR3-1600/PC3-12800 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 2 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL11 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Desktop PC device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 240-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 2 x 8GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















