This HP P1N55AT Compatible 16GB DDR4-2400MHz Dual Rank Unbuffered 1.2V 260-pin CL15 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2400 MHz memory speed with unbuffered signal will run them smoothly
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with SODIMM 16 GB of memory that effortlessly manages them
- DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 260-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL15 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- SODIMM form factor with 260-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SoDIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
AddOn HP® P1N55AT Compatible 16GB DDR4-2400MHz Unbuffered Dual Rank x8 1.2V 260-pin CL15 SODIMM - 16 GB (1 x 16GB) - DDR4-2400/PC4-19200 DDR4 SDRAM - 2400 MHz Dual-rank Memory - CL15 - 1.20 V - Non-ECC - Unbuffered - 260-pin - SoDIMM - Lifetime Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

