HP P00920-B21 Compatible Factory Original 16GB DDR4-2933MHz Registered ECC Single Rank x4 1.2V 288-pin CL17 RDIMM TAA Compliant
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2933 MHz speed with registered signal and CL17 latency for smooth computer performance
- RDIMM 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- DDR4-2933/PC4-23400 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 16 GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL17 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- RDIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Registered signal processing provides increased processing power to allow maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23400 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16 GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | RDIMM |
| Thickness | 300 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.